Çalışma alanı

Çalışma Alanınızı Nasıl Daha Ergonomik Bir Hale Getirebilirsiniz?

Her ne kadar Koronavirüs pandemisi ile birlikte evden çalışma yaygınlaşmış olsa da, ses mühendisleri ve bağımsız müzisyenler için durum pandemi öncesinden pek farklı değil.

Çalışma alanınızı ergonomik hale getirmek hem yaşam kalitenizi artırıyor hem de gelecekte yaşayacağınız sağlık sorunlarının önüne geçebiliyor. Bilgisayar başında fazlaca vakit geçirmek duruş bozuklukları, karpal tünel sendromu gibi sorunlara yol açabilir. Masa ve sandalyenizi kendinize göre doğru bir biçimde ayarlamak gündelik ağrılarınıza ve yorgunluğunuza iyi gelecektir. Aynı zamanda uyku kalitenizi de arttırabilir. Ancak egzersiz de çalışma alanı ergonomisi kadar önemli, atlamamak gerek.

Masa-sandalyenizi doğru ayarlamanın yanında ortamınızın aydınlatmasına da dikkat etmelisiniz. Gözünüze karşıdan gelecek aydınlatmalar yerine lambader vb. aydınlatmaları kullanabilirsiniz.

Göz sağlığınız da çok önemli. Eğer bilgisayar başında fazla vakit geçiriyorsanız mutlaka bilgisayarınızın gece ışığı (night shift) özelliğini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Daha gelişkin bir yazılıma ihtiyacınız varsa f.lux bizim birinci tercihimiz. f.lux ile ekranınızın renk sıcaklığını kendinize göre ayarlayabilir ve renk doğruluğu gerektiren belirli programlar için (Photoshop, Premiere vb.) yazılımın otomatik olarak devre dışı kalmasını dağlayabilirsiniz.

Göz sağlığınız için yazılımsal çözümün yanı sıra donanımsal bir çözüm de öneriyoruz. Donanım deyince aklınıza ne geliyor bilmiyoruz ama önerimiz: gözlük. Bilgisayar monitörleri, telefonlarımız, televizyonlar, çevremizdeki ledler vb. mavi ışık kaynakları. Göz sağlığınız için mavi ışık filtreli gözlük camı kullanımını mutlaka göz doktorunuza danışın. Eğer herhangi bir göz bozukluğunuz yoksa numarasız mavi ışık filtreli gözlüklere internetten bile erişebilmeniz mümkün. Numaralı gözlük kullanıyorsanız gözlük camı değişiminiz sırasında mavi ışık filtresi özelliğini ekstra olarak ekleyebilirsiniz. Bunun yanında uzun süre monitör karşısında vakit geçirmek göz kuruluğu sorununa da yol açabilir. Basit bir gözyaşı damlası kullanmak faydalı olabilir. Tabii ki göz doktorunuza danışın.

Aşağıdaki ilk videoda masanızı, sandalyenizi, monitör yüksekliğinizi, klavye ve fare konumunuzu nasıl ayarlayabileceğinizi çok basitçe görebilirsiniz. İkinci videoda ise sandalyenizden kalkmadan kolaylıkla yapabileceğiniz bazı egzersizler mevcut.

Default image
ENDEAVOUR RECORDS
Bağımsız müzisyenler için dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetleri sunuyoruz. Be ENDEAVOUR!

E-posta Bülteni

Bültenimize kayıt olun, sektörden haberler ve ENDEAVOUR'dan ipuçları e-posta kutunuza gelsin.

Yorumunuzu yazın

Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz.Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz.Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.