DİJİTAL MÜZİK DAĞITIMI

Dijital Müzik Dağıtımı

Albüm, single ve EP’lerinizi başta Spotify, Apple Music, Deezer, Tidal, iTunes, TikTok, Instagram Music, Shazam ve Youtube Music olmak üzere onlarca platforma ulaştırıyoruz. Her şeyin yolunda gittiğinden emin oluyoruz.

Sanatçı Profili

Başta Spotify, Apple Music, YouTube, YouTube Music ve Deezer olmak üzere dijital müzik platformlarında ve isteğinize bağlı olarak Shazam gibi müzik tanımlama uygulamalarında profilinizi oluşturmanıza yardımcı oluyoruz.

Telif Takibi

Spotify, Apple Music, Deezer, Tidal, iTunes, YouTube Content ID, YouTube Music, Facebook ve Instagram gibi dijital platformlarda eserleriniz çalındığında oluşan telif gelirlerini periyodik olarak tarafınıza raporluyor ve aktarıyoruz.

Endeavour olarak, bağımsız müzisyenlerin eserlerini sorunsuzca dijital platformlara ulaştırıyor, bütün süreci sizler adına takip ediyoruz.

Bilgilendirme

Spotify, Apple Music, YouTube gibi platformların marka rehberleri hakkında bilgilendirme sağlayarak platformların logo vb. materyallerini doğru kullanmanızı sağlıyor, ihlallerin önüne geçiyoruz.

Strateji

Talebiniz doğrultusunda dağıtım planlamanızı yapıyor, zamanlama, promosyon kanalları vb. ile ilgili stratejinizi oluşturup uygulamaya koyuyoruz.

Araçlar

Dijital müzik dağıtımı sonrasında işinize yarayabilecek dijital araçları ücretsiz sağlıyor, bilgilendirme yapıyoruz.

Dağıtım Süreci

Parçalarınız hazırsa bilgi almak için e-posta yoluyla bize ulaşırsınız.

Sorularınızı yanıtlarız ve parçalarınızı bize iletmeniz için parça gönderim formumuzu iletiriz.

Single/albümünüzün yayın tarihini ve dilerseniz stratejinizi birlikte belirleriz.

Apple Music
Spotify
Deezer
Tidal
Amazon Music
YouTube Music
Facebook Music
Instagram Music
Shazam
Tiktok
ve daha fazlası...

Güncel fiyatlarımız ve koşullarımız hakkında bilgi almak için fiyatlandırma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Dijital müzik dağıtımı hizmetimizde şarkılarınızın tüm hakları tamamen size ait kalıyor. Bize yalnızca, sözleşme süresince dağıtım izni veriyorsunuz.

Eserlerinizi yayınlayabilmemiz için mix'i ve mastering'i yapılmış parçalarınızı 16 bit .WAV formatında, kapak görselinizi 3000x3000 pixel .jpg ya da .png formatında bize iletebilirsiniz. Bizimle iletişime geçtikten sonra doldurmanız gereken formu size iletiyoruz. Parça gönderim formumuzda her şeyi adım adım açıklamalarla görebilirsiniz.

Distrokid başlangıç fiyatı uygun gözükmesine rağmen sektörde standartlaşmış bazı hizmetleri ekstra ücretlendirmeyle sunmaktadır.


Örneğin parçanızın Shazam'da bulunabilir olması için parça başı yıllık 1 dolar, parçanızın YouTube gelirlerinin takip edilebilmesi ve size ödenebilmesi için single başına 5, albüm başına 15 dolar ücret ödemeniz gerekmektedir.

 

Tunecore da ise single dağıtımı yıllık 10 dolar, albüm dağıtımı ilk yıl 30 dolar, sonrasında da her yıl 50 dolar olarak fiyatlandırılmaktadır. Ayrıca YouTube Content ID için dağıtım başına ekstra 10$ ücret alınmaktadır.

 
Endeavour Records'ta Shazam ve YouTube Content ID hizmetleri standart olarak sunulmaktadır. 


Örnek bir hesaplama yapacak olursak Distrokid üzerinden içinde 10 parça bulunan bir albüm yayınlamak için: yıllık üyelik 20 dolar + 10 dolar Shazam + 15 dolar YouTube Content ID hizmeti için ödeme yapmanız gerekiyor.

 

Aynı senaryoyu Tunecore için uygularsak albüm dağıtımı ve YouTube Content ID hizmeti için yıllık 40 dolar ödemelisiniz.

Şarkılarınızı Spotify, Apple Music, iTunes, Deezer, YouTube Music, Tidal, Amazon Music, TikTok, Instagram Music ve Shazam başta olmak üzere onlarca dijital müzik servisi, dijital müzik mağazası ve ses tanımlama uygulamasında yayınlıyoruz.

Dağıtım yaptığımız tüm servisleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Evet, yayınlayabilirsiniz. Ancak cover yaptığınız sanatçıdan resmi olarak izin almalı ve bu izni bize iletmelisiniz.

Remix parçalarda da aynı şekilde, gerekli lisansları bize iletmelisiniz.

Evet, yayınlayabilirsiniz. Ancak kullanmış olduğunuz beat, sample vb. altyapıların ticari (commercial) lisansını satın almayı ve bize iletmeyi unutmayın.

İnternette ücretsiz olarak sunulan beat, sample vb. ses içerikleri ticari kullanıma uygun olmayabilir. Kullandığınız seslerin ticari kullanıma uygun olduğundan emin olun.

Dijital müzik dağıtımı nedir?

Yakın zaman öncesine kadar müzik dinleme aracı yaygın olarak CD, kaset ve plak gibi fiziksel ortamlardı. Her ne kadar CD ve plak günümüzde de üretiliyor olsa da bu durum, internet ve mobil cihazların yaygınlaşmasıyla tamamen değişti. Fiziksel ortamların yerini Spotify, iTunes, YouTube gibi dijital ortamlar aldı.

Geçmişte müzik dağıtımı fiziksel olarak yapıldığı için büyük distribütörlere ve yaygın dağıtım ağına ihtiyaç duyuluyordu. Bu durum bağımsız müzisyenler ve yeni başlayanlar için şarkılarını yayınlama konusunda büyük oranda engel oluşturuyordu. Aynı zamanda, fiziksel dağıtım maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle gelirlerden büyük payı dağıtıcılar alıyordu.

Dijital müzik servislerinin ve dijital müzik dağıtımının yaygınlaşmasıyla, müzik üreten herkes, şarkılarını yüzlerce dijital müzik servisinde yayınlayabilme ve gelir elde edebilme imkanına sahip hale geldi. Dijital müzik dağıtımı; ürettiğiniz eserlerin günümüzde yaygın olarak kullanılan Spotify, Apple Music, iTunes, YouTube Music, Deezer gibi dijital müzik platformlarında yayınlanmasını yani müzik eserinizin bu platformlarda dinleyicilerinizle buluşmasını sağlıyor.

ENDEAVOUR RECORDS olarak single, EP ve albümlerinizi sorunsuz bir şekilde başta Spotify, Apple Music, iTunes, YouTube Music, Deezer, Tidal ve Amazon Music olmak üzere  dünyanın dört bir yanından onlarca dijital müzik platformuna ulaştırıyoruz. Dijital müzik dağıtımı hizmeti sonrasında dinleme istatistiklerini takip ediyor, dijital müzik platformlarındaki bilgilerinizin doğru olduğunu kontrol ediyor, gerekli müdahalelerde bulunuyoruz. Şarkılarınız dinlendikçe elde ettiğiniz telif gelirlerini periyodik olarak size ulaştırıyoruz.

Bağımsız müzisyenlerin dijital müzik dağıtımı sürecinde ve sonrasında ihtiyacı olan bütün hizmetleri geniş partner ağımızla birlikte, en uygun fiyatları sağlamaya gayret ederek, sanatçıya özel hizmet anlayışıyla sunuyoruz.

Sorularınızı iletin, yanıtlayalım.

Endeavour’da ihtiyacınız olmayan hizmetler için ücret almayız. İstekleriniz ve planlarınızdan bahsedin, sizin için en uygun teklifi iletelim. 

Parçalarınız yayınlandı ama sesinizi duyurmaya mı ihtiyacınız var? Bağımsız müzisyenlerin ihtiyacı olan tanıtım ve sosyal medya hizmetlerimize göz atın.

Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz.Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz.Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.