Koronavirüs Streaming

Sosyal İzolasyon Müzik Dinleme Alışkanlıklarını Etkiledi

Koronavirüs salgını dünyayı pek çok açıdan etkiledi. Salgın sebebiyle okullar tatil edildi, pek çok iş yeri faaliyetlerini geçici süre ile durdurdu ya da evden çalışmaya geçti. Dünya salgının olumsuz etkileriyle mücadele etmeye çalışırken virüsün yayılımını önlemek için sosyal izolasyon ya da bir başka deyişle kendi kendine karantina neredeyse tek çözüm oldu.

Bu karantina döneminde streaming de elbette arttı. Dijital müzik servisi Spotify, 19-25 Mart arası trafikten elde ettiği verileri bir rapor halinde yayımladı. Rapora göre karantina döneminde haber podcastleri ve “chill” listelerinin trafiği artış gösterdi. Ev işi ve yemek yapma temalı listelerin trafiği de oldukça artış gösterdi.

Spotify kullanıcıları karantina sürecinde sosyal medyada daha fazla müzik paylaşımında bulundu. The Police’in “Don’t Stand So Close to Me” parçası normal trafiğinden %135 daha fazla dinlendi.

Salgının etkisinin ağır olduğu ülkelerden İtalya’da halkın sağlık çalışanlarını desteklemek için balkonlarında söylediği parçalar “Abbracciame” yüzde 820 , “Azzurro” ise yüzde 715 oranında daha fazla dinlendi. İspanya’da, Duo Dinamico’nun “Resistiré” (I will resist) parçası %435 artış gördü. Elbette sosyal medyanın etkisi büyük oldu.

Online Konserlerin Etkisi

Salgın sürecinde sahneye çıkamayan pek çok sanatçı ve grup online konserler yaptı. James Blake, Indigo Girls, Ben Gibbard, Chloe x Halle, Code Orange gibi isimlerin dinlenme sayıları online konserlerinden sonra büyük artış gösterdi.

ENDEAVOUR’dan…

Bu süreçte kendinizin ve çevrenizin sağlığı için lütfen karantina kurallarına uyun. Karantina da keyfinizi yerine getirebilecek, yüksek tempolu parçalardan oluşan Spotify listemizi takip etmeyi unutmayın!

Default image
ENDEAVOUR RECORDS
Bağımsız müzisyenler için dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetleri sunuyoruz. Be ENDEAVOUR!

E-posta Bülteni

Bültenimize kayıt olun, sektörden haberler ve ENDEAVOUR'dan ipuçları e-posta kutunuza gelsin.

Yorumunuzu yazın

Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz.Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz.Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.