Spotify

Spotify On Binlerce Parçayı Platformdan Kaldırdı

2020 yılını kapatıp 2021’yi karşıladığımız geçtiğimiz hafta sonunda Spotify, platform kurallarını ihlal eden on binlerce parçayı Spotify katalogundan kaldırdı. Pek çok sanatçı parçalarının kaldırıldığını öğrendiğinde/fark ettiğinde hayal kırıklığına uğradı.

Spotify
Spotify

Spotify, belirli aralıklarla platformun kurallarını ihlal eden parçaları platformun katalogundan temizliyor. Sonuncu temizlik dalgası da 1 Ocak 2021’de geldi. Platformun parçaları kaldırmasının pek çok sebebi olabilmekle birlikte ana sebep sahte streaming/stream manipülasyonu. Pek çok sanatçı ya da sanatçı ekibi, Spotify’da görünen aylık dinlenme, parça dinlenmesi gibi istatistikleri bilerek ya da bilmeyerek yükseltmek için belirli ücret karşılığında “net dinlenme sayıları” vaat eden dolandırıcılara ödeme yaparak platformun kurallarını ihlal ediyor. Spotify ve elbette diğer dijital müzik servisleri -belirli aralıklarla- platformlarının kurallarını ihlal eden sahte streaming trafiği karşısında, bu servisleri kullanan sanatçıların parçalarını platformdan silmek, bazı durumlarda sanatçıyı ve plak şirketini kara listeye almak yoluna gidiyor.

Geçtiğimiz günlerde, kaldırılan parçaların pek çoğunun Distrokid kullanıcılarına ait olmasıyla birlikte sanatçılar Distrokid’i suçladı. Distrokid kurucusu ve CEO’su Philip Kaplan konuyla ilgili bir blog yazısı yayımlamak zorunda kaldı. Elbette parçalarının kaldırılmasının distribütörlerle doğrudan bir ilgisi yok. Distribütörler ihlal durumunda dijital müzik servislerine karşı sorumluluklarını yerine getirmek zorunda. Distrokid’in dünyanın en büyük distribütörlerinden biri olması da, kaldırılan pek çok parçanın Distrokid kullanıcılarına ait olmasını doğal olarak açıklıyor.

Sahte streaming, sonunda cezalandırıldığı gibi, sanatçıların kariyeri üzerinde de olumlu bir etki yaratmıyor, somut bir sonuç elde edilmesini sağlamıyor. Platformları, istatistikleri manipüle etmeyi denemek kesinlikle uzak durmanız gereken bir yöntem. İşlevsiz olduğu gibi tarafınız için hukuki sorunlar da yaratabilir.

Parçanız kaldırıldıysa ne yapmalısınız?

Öncelikle, stream manipülasyonunu bir daha aklınızdan bile geçirmemelisiniz. Eğer bu işlem sizin tarafınızdan yapılmadıysa iki seçeneğiniz mevcut. Birincisi, distribütörünüze parçayı yeniden dağıtma talimatı verebilirsiniz. Ancak bazı distribütörler kullanım sözleşmelerini ihlal ettiğiniz gerekçesiyle yeniden dağıtımı reddedebilirler. Bu durumda başka bir distribütörle şansınızı denemelisiniz. Parçanıza ait organik dinleme istatistiklerinin sıfırlanmaması için yeniden dağıtımda mutlaka aynı ISRC kodunu kullandığınızdan emin olun. Yeniden dağıtım öncesinde Spotify’a ulaşıp konuyu açıklığa kavuşturmak da atmanız gereken adımlardan biri.

Stream manipülasyonunun kariyerinize zarar vereceğini ekibinize ve hayranlarınıza açıklamanızı da şiddetle tavsiye ederiz.

Default image
ENDEAVOUR RECORDS
Bağımsız müzisyenler için dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetleri sunuyoruz. Be ENDEAVOUR!

E-posta Bülteni

Bültenimize kayıt olun, sektörden haberler ve ENDEAVOUR'dan ipuçları e-posta kutunuza gelsin.

Yorumunuzu yazın

Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz.Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz.Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Dijital müzik dağıtımı ve tanıtım hizmetlerimiz için yeni sanatçı kabul etmemekteyiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.